Czwartkowy wieczór w Warszawie upłynął pod znakiem sportowych emocji i akademickiej wspólnoty. Reprezentanci Klubu Sportowego AZS AWF Warszawa oraz przedstawiciele Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie wzięli udział w uroczystej Gali Sportu Akademickiego, zorganizowanej przez Akademicki Związek Sportowy. Wydarzenie było zwieńczeniem dwudniowego Kongresu Sportu Akademickiego, podczas którego liderzy, trenerzy i zawodnicy omawiali kluczowe wyzwania oraz przyszłość sportu akademickiego w Polsce.
Gala zgromadziła elity polskiego sportu akademickiego, w tym medaliski i medalistów tegorocznych Akademickich Mistrzostw Świata i Europy 2024, a także reprezentantów uczelni wyższych z całego kraju. W gronie gości znaleźli się także nasi zasłużeni sportowcy, którzy zdobyli medale podczas imprez międzynarodowych, jak i Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, wśród nich nasz utalentowany wioślarz Dominik Czaja. W swoim wystąpieniu podkreślał, jak ważną rolę odgrywa dla niego klub oraz organizacja AZS, która od początku wspiera jego sportową karierę.
„Zaczynałem swoją przygodę w AZS i kontynuuję ją do dzisiaj. Zaczynałem w AZS w Krakowie, teraz dumnie reprezentuję barwy AZS AWF Warszawa już od lat i wszystkie najważniejsze sukcesy, jak i cała moja kariera związana jest z tymi trzema literami. Żaden medal nie dał tyle satysfakcji, tyle radości i tyle wspominania miłych chwil właśnie o nim. Po wyścigu w Paryżu czułem, że kamień spadł mi z serca, że spełniłem to marzenie, którego nie udało mi się spełnić wcześniej w Tokio i zdobyłem upragniony medal olimpijski, więc uczucia to była ulga, a później przyszła ogromna radość i wzruszenie po prostu” – powiedział Dominik Czaja, nawiązując do swoich wcześniejszych startów.
Podczas Gali obecni byli także przedstawiciele naszej uczelni, Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie: prof. dr hab. Jolanta Żyśko, prof. dr hab. Bartosz Molik – rektor AWF oraz kanclerz – Maciej Hartfil oraz Dyrektor Klubu AZS AWF Warszawa – Artur Słomka.
Obok prezentacji najlepszych akademickich sportowców i wręczenia wyróżnień, uczestnicy gali mieli możliwość udziału w warsztatach dwutorowej kariery. To inicjatywa wspierająca zawodników w efektywnym godzeniu życia sportowego z karierą zawodową i akademicką, pomagająca młodym ludziom rozwijać zarówno swoje pasje sportowe, jak i umiejętności potrzebne do funkcjonowania na rynku pracy.
Nie zabrakło także uhonorowania uczelni, które zdobyły czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej oraz medalowej cyklu Akademickich Mistrzostw Polski. Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie uplasowała się na 4 miejscu w klasyfikacji Uczelni Wychowania Fizycznego i 7. miejscu w klasyfikacji generalnej.
Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym, a także dziękujemy organizatorom za wspaniałe wydarzenie.